Hrajme spolu

Naše hudební škola Hrajme spolu teprve vzniká. V současnosti hledáme vhodné prostory, kde bychom mohli dobře fungovat. Věnujeme se teď především vytváření vzdělávacích balíčků pro děti od 1 roku do 6 let.

V každé lekci je autorská písnička, která má zajímavé  téma, díky němuž děti prožívají situace a příběhy blízké jejich věku a zájmu. Zároveň pomáhají dětem hravou formou pochopit, jak hudba funguje. Představují dětem i nejrůznější hudební nástroje. Jsou záměrně různé – folkové, popové, jazzové, ukolébavky, lehce šansonové, ale i rockové, funkové…

Moc bychom si přáli, abyste si naše písničky doma rádi pouštěli. V programech zároveň tvoří i téma, které vše propojuje. Vychází z něj i aktivity pohybové a výtvarné. V kurzech se bude hrát, zpívat, poznávat muziku, ale i tančit, cvičit, hýbat se různě do rytmu, a tvořit.

Pro vás a pro vaše děti od 1 do 7 let nabízíme 5 programů
Broučci, Stonožka, Štěňata, Barevná školička a Veselá kapela

V kurzu se potkáváme s dětmi i s jedním z rodičů (maminka, tatínek, babička dědeček…). Pracujeme s pracovními sešity, které jsou krásně ilustrované, obsahují autorské písničky v notách, a také básničky od našich nejlepších českých básníků poezie pro děti (Michal Černík, Jiří Žáček, Josef Kainar, Miloš Kratochvíl…). Básničky jsou tematicky propojené s písničkou, a zároveň vhodné na trénování rytmu. Do pracovního sešitu i děti tvoří, obsahuje tedy i hravé úkoly a nápady na výtvarné aktivity.

Všichni věříme, že se vám budou naše kurzy líbit, vám, dětem i jejich rodičům, a budete mít chuť v programech pokračovat a poznávat další písničky, básničky a to, jak hudba funguje. Děti se hravou formou seznamují s hlavními hudebními principy, předškoláci poznávají i noty, celé je to hravou formou bez tlaku na výkon.

Děti si mohou vyzkoušet hrát na nejrůznější hudební nástroje, mají prostor pro vlastní sebevyjádření. Hrajeme si na orchestr, na kapelu, zkrátka hrajeme si a hrajeme, a to všechno spolu. Děti se učí také vnímat ostatní a reagovat na ně. Věříme, že účast v programech přispívá k celkovému harmonickému rozvoji dětské osobnosti. Nezapomínáme ale ani na to, aby byla rozvíjená dětská tvořivost a fantazie a děti měly prostor i pro své nápady.

Od ledna 2020 budeme již učit, s menším týmem zaškolených lektorů, prozatím programy pro děti. Jakmile se celý systém zaběhne, budeme se věnovat jednak jeho šíření dál, ale také dotažení a realizaci programů pro dospívající a dospělé.

Pro děti od 6 let a dospělé do 99 let
by naše škola ráda nabídla:

• program pro oživení hudební nauky

• nástrojovou výuku individuální, která by studenta připravila mj. i na společné hraní v kapele.
• výuku kapelové souhry

Lektor by spoluhráče vedl k tomu, aby dokázali hrát spolu, aby naslouchali druhým a reagovali na ně, ale zároveň měli i prostor se hudebně vyjádřit po svém. Můžeme nabídnout takové jemné intuitivní vedení v tom, co a jak by kapela ráda hrála, a v čem je možné se posouvat dál. Není to myšleno jen jako příprava na koncertní pódia. Důležitější je aspekt „hrajme spolu“, může to fungovat dobře i jen pro ten zážitek ze společně utvářené hudby, bez velkých ambicí a očekávání. Jen proto, že nás to baví a dělá nám to dobře.

Rádi bychom nabídli i možnost hrát v kapelách orientovaných muzikoterapeuticky. Plánujeme spolupracovat se speciálními pedagogy a zkušenými muzikoterapeuty, např. se Zdeňkem Šimanovským. Moc rádi bychom časem společné hraní nabídli i dětem a dospělým s handicapem.